PSB-1000DSP (Version 2) Class D 1000W RMS Subwoofer Amplifier for Home Theater with RS-232 / IR Remote Control, Dual Sub Speaker Outputs
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
12
quantity
Product details
Category
  • ✅【High Wattage Power Output】2U design subwoofer amplifier delivers plenty of solid clean power with high fidelity, strong and deep bass frequency to drive medium-to-large sized in-wall or floor stand style subwoofer speakers. It provides 1 x 1000 watts RMS @ 4 Ohms ( or 2 x 500W RMS @ 8 Ohms Minimum Load ONLY ), makes your home audio and home theater audio system’s bass shocking auditory effects feel like in the cinema.
  • ✅【RS-232 Control Ports】 Built-in RS232 control over the master volume and master muting of the amplifier Through the use of RS-232 commands, this interface will control an internal digital potentiometer and mimic the standard 10KΩ potentiometer typically put into a wall- plate. The available commands will mute, increase or decrease the vol- ume, or set the volume to a speci c value.
  • ✅【Digital Signal Processing (DSP) Performance】Built-in digital signal process (DSP), access the menu function screen for using the selection knob to choose and adjust Master Volume Level, Crossover Frequency, 4 different Crossover Slopes, Phase, 4 different Low Cut. Allows store up to 3 presents are optimized for 8”, 10” and 12” subs.
  • ✅【Audio On/Off Detects, RS-232 & 12VDC Trigger】A three way switch on the rear panel allows you to select the 12V trigger mode, auto on/off by music signal detect mode, or set to the always-on mode. The amp will also can be Choose from 5-30 minutes in 5 minute increments or turn the function off from the DSP menu.